Погледнете ја пливачката сензација која ја направи 18-годишниот Хафнауи на Олимпијадата во Токио (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


18-годишниот туниски пливач Ахмед Хафнауи ја креираше една од најголемите пливачки сензации во поновата историја на Олимпискитеи игри откако освои златен медал на 400 метари слободно.

Тунискиот тинејџер триумфираше во оваа дисциплина со време 3:43,36 минути, па го освои златото, иако едвај се пласираше во финалето.

Во фианлето Хафнауи пливаше во 8-та патека и постијано беше во заостанување, но во последните 50 метри направи сензација.

„Не ми се верува што направив. Едноставно не ми се верува. Ова е мојата најдобра трка во животот“, рече Хафнауи.