Внесува над 5.000 калории дневно – еве како се храни светскиот првак Ентони Џошуа


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Eнтони Џошуа е светски боксерски шампион. А за да одржува таква форма и кондиција во еден од најинтензивните и најдинамични спортови, Ентони се подложува на соодведен режим на исхрана.

Многу интересни факти се поврзани со боксерот кој тежок околу 113 килограми. Џошуа во својата кариера имал 21 борба и сите ги победил со „нокаут“.

Изгледа навистина непобедлибо, а за таквата форма на светскиот шампион големи заслуги има и неговата исхрана која за обичните луѓе изгледа навистина брутално.

Џошуа во еден ден внесува повеќе од 5.000 калории, а тоа е двојно повеќе од препорачаната доза еден просечен маж, но јасно е дека Џошуа во никој случај не е просечен.

Денот на светскиот шампион започнува со пет јајца, две кришки ржен леб, два грчки јогурти и мешавина од неколку овошја.

За ручек има голема порција риба (лосос или туна), два печени компири и салата, а за вечера цело пиле, чинија без ориз, пита или варен зелечук и половина авокадо.

Значи во главно се работи за храна која спортистите ја конзумираат, но само во огромни колични. За секои од своите 113 килограми на Џошуа му е потребно шест до осум грама јаглехидрати, два грама протение и еден грам маснотии.

„Тоа е огромна количина на калории. Џош е неверојатен, нема друг борец од тешка категорија каков што е тој. Никој не е подвижен како него. Тој е единствениот тешкаш кој може да тренира како да е во средна категорија’, изјави стручњакот за исхрана на спортистите Марк Елсион.