Шест продукти кои ви го уништуваат метаболизмот штом ги ставите во уста!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Нездравата храна и пасивниот начин на живот доведуваат до тромост и енергетскки пад, кои влијаат на здравјето, расположението и работниот елан.

Не е исто кога ќе изедете брокула и преку неа во оранизмот ќе внесете 100 калории или ако тие исти калории „ги испиете“ преку некој напиток полн со шеќер и вештачки ароми. Затоа водете сметка што имате во чинијата.

Ова се продукти кои треба веднаш да ги исфрлите од исхраната, бидејќи му штетат на вашиот метаболизам.

Маргарин
Транс мастите се скоро исфрлени од сите пазари, но и денес можат да се најдат во разни намази и во разни индустриски пецива. Транс мастите можат да доведат до пореметување во лачењето на инсулин и така го успорува метаболизмот и допринесува за наталожување на масни наслаги, особено во пределот на стомакот.

Газирани пијалоци
Не само што се благи, туку се и засладени со фруктозен сируп. Оваа супстанца најчесто се наоѓа во врзата храна, а доведува до таканаречениот метаболички синдром.

Неорганско месо
Кравите кои се одгледуваат на фарми добиваат големи количини антибиотик, кои преку месото можат да се пресат во човечкиот организам. Тие штетно делуваат на „добрите“ бактерии во дигестивниот тракт и го менуваат процесот на преработка на хранливите материи па допринесуваат за брзо дебелеење. Затоа е најдобро да се јаде месо со органски хранети животни.

Бел леб
Белиот леб и другите прости јаглени хидрати брзо се варат во организмот и не го тераат организмот да троши калории за варење. Тоа моментално ја намалува брзината на метаболизмот.

Неорганско овојшје
Истражувањата покажаа дека пестицидите од неорганското овошје го уништуваат нашиот метаболизам и влијаат на создавање масни наслаги. Особено сме загрозени кога јадеме јаболка, бидејќи е познато дека јаболкото е обошје кое најмногу се прска. Потрудете се да купувате продукти од органско потекло.

Растително масло
Омега 6 киселините кои во организмот ги внесуваме преку растителните масла можат да ја упростат работата на нашиот метаболизам и да доведат до создавање на масни наслаги. Овие киселини влијаат да се промени нивото на инсулин во нашиот организам што доведува до создавање на масни наслаги, како и до зголемивање на лептинот, хормон кој на нашиот организам му дава знак на ситост.