Видео: Вестрбурк сам ги побди Клиперси!


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Расел Вестбрук повторно одигра брилијантен меч, речиси сам го победи ЛА Клиперс и на најдобар начин го најави гостувањето на Оклахома во Оукленд кај Голден Стејт, чии дрес од оваа сезона го носи Кевин Дурент.

Расел Вестбрук постигна 35 поени, вклучувајќи и последните два на мечот во Лос Анџелес, со кои Оклахома славеше против Клиперси 85:83. Вестбрук на 35-те поени придодаде шест скокови, пет асистенции, три украдени, но и 10 загубени топки.

Вестбрук беше единствениот играч на Оклахома кој постигна двоцифрен број на поени. Плејмејкерот на Оклахома со брилијантната партија го најави дуелот против Голден Стејт и својот поранешен соиграч Кевин Дурент.

Чикаго Булс кој загуби на гостувањето во Бостон со 107-100, а Ајзеа Томас и Амир Џонсон со по 23 поени беа најефикасни во таборот на „биковите“.

Лејкерси ја совладаа Атланта во гости со 116-123, а ветеранот Лу Вилијамс со серија во последниот период (вкупно 18 поени) беше најзаслужен за успехот на „езерџиите“