УЕФА во чест на Пандев

Со вчерашниот гол против Австрија, македонскиот репрезентативец Горан Пандев стана вториот најстар стрелец на Европските првенства.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции
Пандев со 37 години и 321 ден постигна гол, и стана вториот највозрасен стрелец. Прв е австрискиот репрезентативец Ивица Вастиќ со 38 години и 257 денови, кој постигна гол против Полска на ЕП 2008 година.

Денес УЕФА посвети специјална објава за Пандев, кој го имаше својот прв настап на Европско првенство и го постигна првиот гол за Македонија на Европските првенства.