Трагедија за крај на кариерата: Абделхак од Ајакс со трајно оштетување на мозокот


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Иако првите вести за здравствената состојба на Абделхак Нури од „Ајакс“, кој во неделата на пријателскиот натпревар со „Вердер“ од Бремен се сруши на теренот без свест, беа охрабрувачки, вчера од амстердамскиот клуб стигнаа вести дека фудбалерот претрпел тешки оштетувања на мозокот и дека неговата кариера е завршена.

Младиот фудбалер е надвор од животна опасност, но сè уште не е познато какви последици ќе има по неговото здравје.

„Сите сме во шок, никој не може да верува. Абделхак имаше голем талент“, изјави директорот на „Ајакс“ и поранешен голман со светска кариера Едвин ван дер Сар.

Младиот играч од средината на теренот се онесвестил заради силна аритмија на срцето. Со возило на брзата помош бил пренесен во блиската болница, а потоа е префрлен со хелихоптер на клиниката во Инсбрук, Австрија.

Нури дебитираше за А-тимот на „Ајакс“ во септември минатата година и имаше 15 настапи со клубот од Амстердам.