Со еден муабет го тргна од депресијата и му ја врати волјата за живот на старецот


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Сè започнало оној ден кога 4 годишната Нора Вуд од САД отишла со мајката во супермаркет за да пазари за својот роденден. Во еден ред меѓу полиците видела еден тажен стрец и застанала. Му мавнала со раката и му рекла „Здраво, стар човеку. Денес ми е роденден“.

Тоа му го кажала на 82-годишниот Ден Петерсон кому сопругата му починала шест месеци претходно по што тој паднал во тешка депресија. Изненаден, Ден ја погледнал со малку насмеано лице и ѝ одговорил: „Па здраво млада дамо, како си денес? “

24-11-nora-dan-2

Двајцата разговарале неколку минути, а мајката подоцна раскажала дека глетката била неверојатна. Разговарале како да се познаваат со години, а на крајот таа посакала да се слика со него. Позирале заедно гушнати како стари пријатели кои не се виделе со години.

24-11-nora-dan3

По оваа средба тие станале вистински пријатели кои постојано се гледаат. Ден дури бил и на вечера во нејзниот дом. Малото девојче, како што вели старецот, му го променила животот и му дала причина за живот која ја загубил кога починала неговата сопругата. Да ја гледа како расте.

24-11-nora-dan4

„Тој ден кога ја запознав беше најдобриот ден кој го доживеав по долго време. Пред да го сретнам ова весело девојче, со месеци бев депресивен, се сожалував самиот себеси и на сè гледав песимистички. Таа ме врати во живот, повторно внесе светлина во него, чувство на среќа“, вели Ден.