Шпанците исмислија нов збор: Дали знаете што значи „ИнМЕСИонанте“?


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Поминаа веќе цели 13 години откако Лионел Меси дебитираше за првиот тим на Барселона и не престанува да го воодушевува светот со својот стил на игра, а медиумите ширум светот секогаш остануваат без зборови со кои би го опишале тоа што Аргентинецот го прави на теренот.

Меѓутоа, во Шпанија се досетија како да го решат тој проблем, па официјално во шпанскиот јазик е прифатен нов збор, изведен од презимето на ѕвездата на Барселона.

„Inmessionante“ – соврешено играње фудбал со неограничени можности за напредок.

Поради тоа немојте да се чудите ако во иднина во извештаите го употребуваме и ние овој збор. Меси тоа го заслужува, зарем не?