Ова е најголемо промашување во историјата на Арсенал!


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Кристиано Роналдо е еден од најдобрите фудбалери на светот, но малку е познато дека лесно можел да заврши во редовите на Арсенал.

Никој не знае по кој пат ќе тргнеше неговата кариера доколку наместо во Манчестер Јунајтед завршеше во Арсенал, каде и тренираше.

Некогашниот шеф на скаутите на „топџиите“, Дамиен Камоли неодамна откри дека како тинејџер Роналдо бил на чекор од трансфер во Арсенал.

„Прв пат во живо го гледав на турнир во Монтаигу кога имаше 15 години. Спортинг играше со селекцијата на Јапонија, а јас се запрашав: ’Кое е ова момче?’ На полувремето им се јавив на моите контакти во Португалија да им кажам дека открив феномен. Никогаш немав видено ништо слично уште од времето кога за прв пат го видов Тиери Анри. Замислете, малку недостасуваше Анри и Роналдо да ја делат соблекувалната“, изјави Комоли.

Тогаш инетерсот на Арсенал станал сериозен и Роналдо бил повикан на проба, па некое време тренирал во академијата на „топџиите“.

„Неколку пати доаѓаше во тренинг кампот, каде тренираше со врсниците. Никој не знаеше за него. Успеа да го запознае Анри, својот идол, но кога дојде време за трансфер, клубот рече дека нема доволно финансии за тоа. Неколку месеци покасно Јунајтед се договори со Спортинг бидејќи Сер Алекс Фергусон одлучи да го купи“, објасни Комоли.