Одлуката на ОПЕК повторно ќе ја вивне во облаци цената на нафтата


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Од ноември оваа година, земјите од ОПЕК донесоа одлука да произведуваат два милиони барели помалку секој ден, што е најголемо намалување од почетокот на пандемијата и ќе доведе до уште покатастрофална експлозија на цените на горивата.

Ова може да предизвика глобална експлозија на цената на нафтата, која пред три месеци падна од 120 на околу 90 долари. Експертите предвидуваат дека неговата цена наскоро би можела да надмине 100 долари за барел.

Одлуката на земјите од „ОПЕК плус“ да го намалат производството на нафта предизвика лавина огорченост и обвинувања, но и сееше страв од она што следува на енергетскиот пазар. Соединетите Американски Држави ги предводат жестоките протести, повикувајќи ги земјите од оваа асоцијација да откажат послушност кон Русија.

Понудата на нафта би можела дополнително да се намали, предвидуваат експертите, во наредните месеци, со најавената европска забрана за речиси целиот увоз на нафта од Русија.

Само неколку часа пред состанокот на ОПЕК Плус, ЕУ, заедно со Г7 го иницираа процесот на ограничување на цената на руската нафта.

Состојбата во Украина, поради која е нарушен протокот на енергија од Русија кон Европа, е факт, испреплетена со ова намалување на испораките од земјите на ОПЕК. Во комбинација, овие два потези одат во иста мелница, што е драстично зголемување на цената на нафтата, што ќе доведе до огромен скок на цените, вклучително и прехранбените производи. Закана од замрзнување има и во текот на зимата, бидејќи високите цени на нафтата можат да ја зголемат побарувачката на струја, па мрежите нема да можат да го поднесат товарот, дури и да има доволно струја.

Од друга страна, одлуката за намалување може да и помогне на Русија, инаку членка на ОПЕК плус, да ја надмине евентуалната европска забрана за поголем дел од увозот на нафта. Иако неколку членки на ЕУ се против, Брисел и се „одмаздува“ на Русија, која ја обвинува дека ја користи енергијата како оружје и ја ескалира војната во Украина.

Цела серија од овие чекори ги доведоа дури и најразвиените земји на работ на рецесија, а сиромашните ги оставија без егзистенцијален минимум. Западот и ги припишува своите даноци на Москва, односно нејзината наводна одмазда за западната поддршка за Украина и санкциите. Протестот на Вашингтон е и политички обоен, бидејќи скокот на цената на суровата нафта, а со тоа и цената на бензинот на пумпите, ќе предизвика бура во Америка, која е пред конгресни избори. Ова ги заостри врските меѓу САД и Саудиска Арабија, главната членка на ОПЕК, која Вашингтон ја обвинува дека е потчинета на Кремљ.

Високата инфлација е голема главоболка за шефот на кабинетот на Белата куќа Џозеф Бајден, бидејќи ги намалува шансите на неговата Демократска партија да го задржи мнозинството во Конгресот по гласањето во ноември. Затоа, Бајден ја повика својата администрација да ги истражи начините за зголемување на производството на енергија во САД и најави дека „ќе продолжи да управува со употребата на нафта од националните стратешки резерви“, и покрај фактот што Белата куќа претходно се обврза да стави крај на употребата на нафта од резервите.

Откако најблиските соработници на Бајден, неколку дена пред состанокот на ОПЕК, неуспешно лобираа во Кувајт, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати да гласаат против намалувањето на производството, сега Белата куќа објави дека нафтата сепак ќе се црпи од националните резерви „по потреба“. Потребата се проценува на десет милиони барели, колку Бајден ќе нареди да се ослободи од резервите во ноември.

Порастот на цената на нафтата, што ќе го придружува намалувањето на производството, може да значи дека инфлацијата во САД ќе остане на повисоко ниво подолго време, што, предупредуваат аналитичарите, ќе го зголеми притисокот врз Федералните резерви уште поагресивно да ги зголеми каматните стапки. . А тоа, повторно, дополнително ја зголемува опасноста од рецесија.

ОПЕК, мултинационална организација, е основана во 1960 година во Багдад за да го координира производството и извозот на нафта меѓу своите членки.

Во 1965 година, седиштето на организацијата беше преместено во Виена. Членки на ОПЕК се Алжир, Ангола, Конго, Екваторијална Гвинеја, Габон, Иран, Ирак, Кувајт, Либија, Нигерија, ОАЕ и Венецуела и Саудиска Арабија. Пошироката група „ОПЕК плус“ ги вклучува и Азербејџан, Бахреин, Брунеи, Казахстан, Малезија, Мексико, Оман, Русија, Судан и Јужен Судан.

Извор: Фактор