Најдобрите 11 Шпанци во историјата на Премиер лигата


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Премиер лигата е една од најинетресните, а според многумина и најдобрата лига во светот, но тешко би била меѓу најдобрите без шпански фудбалери.

Поврзаноста на шпанските фудбалери и англиските клубови е голема, особено во последните години кога играчите масовно од Примера се селат во Премиер лигата.

Рафа Бенитез своевремено во Ливерпул направи колонија на Шпанци, подоцна почна и Челзи да купива од Примера, а неретко Шпанци купуваат и Арсенал и Манчестер Јунајтед.

Доколку на овој тим со 11 шпански фудбалери го додадеме тренерот Пеп Гвардиола, со сигурност би се борел за титулата во Премиер лугата.

15-11spa2