На Метју Пери „му фалат“ три години во животната меморија – денес тврди дека добро се држи

Специјалното издание на американскиот ситком „Пријатели“, кое после 17 години повторно ја собра славната актерска екипа на едно место, предизвика изливи на сладок ентузијазам и, се разбира, анализа на ефектот на годините врз Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Лиза Кудроу, Мет Лебланк, Дејвид Швимер и Метју Пери (Рејчел, Моника, Фиби, Џои, Рос и Чендлер).

Според многу од овие написи, фановите се чини како да не се свесни дека времето не запрело за нив, исто како што не се случило за оние пред малите екрани. И „пријателите“ старееја, се истрошија, ботоксираа, се оперираа, се здебелија, пиеја, јадеа, се омажија и се разведоа … Само што имаа многу пари за сето тоа. И тие сè уште добиваат доволно пари од серијата за никогаш повеќе да не играат ниту една друга улога: годишно, од емитувањето на серијата, добиваат помеѓу 10 и 20 милиони долари на нивните сметки. Наводно, тие добиле по 2,5 милиони за средбата.

Кога станува збор за влијанието на животот врз тимот од Њујорк, најлош беше Метју Пери. 51-годишниот Канаѓанец кој го глумеше одличниот Чендлер Бинг, за многумина најсаканиот лик во серијата, е скоро непрепознатлив. Во суштина, Пери е пример за тоа што славата и парите можат да му направат на човекот.

Иако тој никогаш не ги криел своите проблеми со зависност, гледајќи го специјалното издание, многумина се сомневаа во приказните дека тој бил чист и трезен со години.

Гледачите забележале дека тој флертува и зборува како да испил премногу. Некои го коментирале тоа со злоба, некои со загриженост и работата отиде толку далеку што режисерот Бен Винстон започнал да го брани Пери во медиумите објаснувајќи како на денот на снимањето актерот завршил на итна стоматолошка процедура.

„Луѓето понекогаш се навистина груби. Посакувам да не беа такви. Уживав кога работев со него “, рече Винстон.

Наскоро ќе поминат 20 години откако тој во интервју за Њујорк Тајмс изјави дека отсекогаш сонувал да биде успешен актер. Но, исто така и познат.

„Пареа ми излегува од ушите од силна желба да бидам славен“ – призна тој. „Сакате внимание, пари, најдоброто место во ресторан“.

Таа желба му се исполни кога ја доби улогата на Чендлер Бинг во 1994 година. Местото во тимот не можеше да дојде во подобро време. Пери претходно глумел во голем број неуспешни проекти. Со „Пријатели“ исчезнале финансиските грижи – во првата сезона тој добивал 22.500 долари по епизода, во третата 75.000, во деветтата и десеттата сезона 1 милион долари по епизода.

Славата и гламурот однадвор беа во целосна спротивност со темнината во приватниот живот.

„Изгледа дека имав сè, всушност бев осамен алкохоличар. Не се сеќавам на три години, помеѓу третата и шестата сезона“ – призна тој во интервју за Би-Би-Си.

Да биде работата уште полоша, во 1997 година тој имал авионска несреќа и го повредил грбот. Му давале силни лекови против болки.

„Не сакав проблем со лекови, но од самиот почеток ми се допадна чувството што ми го даваа. Сакав повеќе“ – рече актерот кој бил свесен дека работите излегуваат од контрола. Во 1997 година, тој прво завршил на третман на зависност. Не поминало долго. Во мај 2000 година, бил примен во болница со тежок панкреатит, потенцијално смртоносна последица од алкохолизам.

„За жал, дури и тоа не беше доволно за да ме спречам да пијам“, рече Пери, кој го удри своето Порше во ѕидот на куќата на денот кога бил пуштен од болницата. За среќа, никој не бил повреден.

„Не можете да кажете некому да се отрезни. Мора да дојде одвнатре“ – објасни тој.

Му се случило во февруари 2001 година, додека во исто време ги снимал „Повик за Сара“ и „Пријатели“. Во хотел во Далас сфатил дека ако не направи нешто, „утре може да умре“. Тој ги повикал своите родители и, по два и пол месеци рехабилитација, го завршил снимањето и се вратил на снимањето на последната сезона на „Пријатели“. Оттогаш, редовно се враќал на рехабилитација што е дел од „континуирано закрепнување“, а јавноста тоа често го толкува како сопнување.

Можеби ќе му верувале повеќе ако не бил физички запоставен, здебелен и често изгледал како бездомник на фотографиите.

Со текот на годините, Пери се занимаваше со помагање на своите колеги по зависност. Тој сведочел пред Конгресот за проблемите со зависноста и потребата од финансирање на програмите за лекување. Некое време, неговата куќа во Малибу била центар за помош на лекувани алкохоличари и добивал награди за своите активности. Тој ја направи и претставата „Крајот на копнежот“, чија премиера беше во 2016 година, во која тој зборува за алкохолизам и зависност на црн хумористичен начин.