Мајтап: Рецепт за „секси“ торта


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Состојки: 4 нозе, 4 очи со разгорени погледи, две „вреќички“ со млеко, две јајца, една тврда банана и еден „сад за толчење“.

Начин на „подготовка“: Раширете ги нозете. Гледајте право во очи додека нежно ги масирате вреќичките со млеко. Мешајте додека „садот за толчење“ не се загрее и навлажни. Со прст пробајте за да се уверите дали „садот“ е доволно загреан и влажен. Потоа ја ставата бананата во него и одозгора покривате со јајцата. Тортата е готова кога бананата ќе омекне и ќе се „исцеди“.