Капело: Бензема е стартер бидејќи е миленик на Перез!


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Легендарниот италијански тренер, Фабио Капело вели дека Карим Бензема е милениче на претседателот Флорентино Перез и тоа е главната причина зошто Французинот е во стартниот состав на „кралевите“.

Французинот никако да влезе во голгетерска форма оваа сезона, но и покрај тоа ужива поголема доверба во однос на Алваро Мората, кој импресионира секогаш кога ќе добие шанса од клупата за резерви.

Во разговор со „Фокс Спортс Италија“, Фабио Капело вели дека причина за ваквата ситуација е добриот однос на Карим Бензема со Флорентино Перез.

„Секој тренер би сакал да ја има дилемата да одбира помеѓу Бензема и Мората. Мислам дека Зидан одлично ја менаџира ситуацијата. Бензема е стартер, најмногу поради тоа што е миленик на претседателот, и потоа од клупата го пушта Мората за да ги реши натпреварите. Тактиката на Зизу е најдобра, резултати го покажуваат тоа”, истакна Капело.