Каква легенда: Тој е првиот фудбалер во 21. век кој постигнал 50 хет-трика во петте најсилни фудбалски лиги


Го чекав ова! Аргентина на „мојата“ Холандија - 18 ден ↓↓↓Со последниот хет-трик со кој сам го реши Норвич и му донесе три бода на Манчестер Јунајтед (3:2) со кои остана во трката за место кое води во Лига на шампиони, Кристијано Роналдо стана првиот фудбалер во ХХI век кој постигнал неверојатни 50 хет-трика, натпревари на кој дал по најмалку три гола во Топ5 лигите.

44 хет-трика има во дресот на Реал Мадрид а по 3 за Манчестер Јунајтед и Јувентус.

Со трите гола на мечот на Јунајтед против Норвич (3:2) во 33. коло од Премиер лига Кристијано Роналдо стана играч со вкупно 60. јубилејни хет-трик учиноци во кариерата. 10 од нив му се во репрезентативниот дрес на Португалија.

Ова е светски рекорд. Втор на таа листа е Лео Меси кој има 5 хет-трика помалку. Евроголот од слободен удар на Роналдо против Норвич му беше негов 58-ми погодок од слободен удар во кариерата.