Изненадување во Лондон: Медведев за 1 час и 21 минута го „реши“ Ѓоковиќ и обезбеди пласман во полуфинале

Tennis - ATP Finals - The O2, London, Britain - November 18, 2020 Russia's Daniil Medvedev speaks with Serbia's Novak Djokovic after winning their group stage match Action Images via Reuters/Paul Childs

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Тенискиот рекет број на планетарно ниво, Новак Ѓоковиќ, синоќа доживеа непријатно изненадување во рамки на второто коло од групата „Токио 1970“ на Завршниот АТП турнир во Лондон, каде беше поразен од Данил Медведев со 6:3, 6:3 за еден час и 21 минута игра.

Четвртиот светски рекет ја забележа и втората максимална победа во англиската престолнина и обезбеди место во полуфиналето.

Ѓоковиќ одлучувачкиот меч за место во полуфиналето ќе го има в петок против Александар Зверев, а победникот ќе оди во следната фаза. Аргентинецот Диего Шварцман остана без шанси во завршницата откако загуби од Зверев.

Во втората група Тим е сигурно прв, додека Стефанос Циципас и Рафаел Надал ќе играат за учество во полуфиналните борби.