Славни

Филмската животна приказна на Џејми Варди

Според животната приказна на фудбалскиот напаѓачот на Лестер, Џејми Варди, без проблем може да се сними филмски блокбастер.

Пред десет години Варди играше аматерски фудбал и дојде до својот прв трофеј во пониските англиски лиги. После епизодите во Халифкас и Флитвуд направи трансфер во Лестер и така започна една убава фудбалска историја.

Со Лестер Варди заврши прв во Чемпионшиш, ја освои Премиер лигата, а сезонава и ФА Купот. Покрај трите големи клупски трофеи во Англија, ги освојуваше и наградите за најдобар играч и стрелец. Еден податок посебно го свртува вниманието.

Џејми Варди е единствен фудбалер во историјата кој играл во сите 14 рунди на ФА Купот.

Најстарото фудбалско натпререварување има 14 рунди, а од првата рунда започнуваат аматерските клубови. После квалификациите доаѓа главната рунда и се приклучуваат професионалните клубови.

Значи Варди во својата кариера играл во сите шест рунди од квалификациите и осум главни рунди на крајот и го освои најсторото натпреварување во светот.

За Лестер собра 306 натпревари и постигна 136 голоови и стана вистинска икона на овој клуб.

To Top