Славни

Додека соиграчите клечеа, тој стоеше простум – вчера го изнесоа со инвалидска количка од теренот

Четвртиот ден од продолжението на најатрактивната и најпопуларна кошаркарска лига на светот, американската НБА, во Орландо, ја донесе првата посериозна повреда на еден од кошаркарите на домашниот тим.

Случајно, тоа е истиот играч кој прв реши да го бојкотира протестот клекнувајќи за време на изведбата на химната и ја ислуша стоејќи.

Крилниот играч на Орландо Меџик, Џонатан Ајсак, беше повреден во последната четвртина од натпреварот , што заврши со победа од 132-116 на неговиот тим над Сакраменто. Додека влегувал во просторот под кошот, го зграпчил левото колено и паднал на подот, каде долго останал да лежи додека не го одвеле во инвалидска количка до соблекувалната.

Испитувањето покажало искинати лигаменти на истото колено што ги повредил во првиот дел од сезоната, поради што пропушти 31 натпревар. Коленото очигледно не се опоравило доволно и сега го чека многу подолг одмор.

Ајсак беше на насловните страници во американските медиуми во петокот затоа што тој беше првиот кошаркар што не клекна за време на интонирањето на американската химна пред натпреварот во знак на протест на движењето „Црните животи се важни“. За разлика од сите други играчи на сите други тимови, тој дури и не носеше маица со натпис „Black Lives Matter“. Тој го објасни својот потег со – Исус.

„Верувам во движењето„ Black Lives Matter “, но не верувам дека клекнувањето и носењето маица се во согласност со него. Сите ние сме направиле гревови, а решението за сите светски проблеми, не само за расизмот, е зборот на Исус Христос“, рече Ајсак, поранешен министрант.

Неговите проблеми со повредата сепак ќе треба да ги решаваат лекарите.

To Top