Барселона заинтересирана за македонскиот голман Столе Димитриевски


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Шпанскиот медиум „Ел Чирингито“ лансираше „бомба“ и објави дека Барселона е заинтересирана за македонскиот голман Столе Димитроевски.

Димитриевски со одличните настапи во Рајо Валекано се етаблираше во еден од најдобрите голмани во Примера оваа сезона, па Барселона покажа интерес за него.

Барселона сака да се ослободи од Нето, а како негова замена да го донесе Столе Димитриевски.

Прва опција на голот останува Тер Штеген, но Чави не е задоволен од неговата форма, па доколку се реализира трансферот на Димитриевски, тој ќе му биде сериозна конкуренција.

Димитриевски сезонава е голман со највисок процент на одбранети удари во Ла Лига и тоа со дури 80,6%. За разлика од Македонецот, Тер Штеген има само 56,8% одбранети удари.