Што се разговараше на самитот на двајцата најмоќни претседатели во светот

На првиот самит кој се одржа помеѓу новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, и „вечниот“ руски претседател Владимир Путин, двајцата политички лидери се согласија да ги продолжат разговорите за контрола на оружјето и да ги вратат амбасадорите на своите места во двата главни града, откако оваа година беа повлечени од Русија и САД.

Самитот во Вила Ла Гранде во Женева траеше значително помалку отколку што очекувале советниците на Бајден.

Одлуката да се одржат две одделни прес-конференции значеше дека не останува ништо од срдечноста што ја придружуваше средбата меѓу Путин и поранешниот претседател на САД Доналд Трамп во 2018 година.

Немаше дури ни заеднички ручек, посочува Ројтерс.

Прв кој се обрати на медиумите беше 68-годишниот Путин, кој рече дека состанокот бил конструктивен и без непријателство и дека ја покажал желбата и на двајцата да се разберат.

„Се согласивме амбасадорите на нашите земји да се вратат на своите места”, рече Путин на прес-конференцијата.

„Датум сè уште не е одреден“, рече тој, но состанокот бил конструктивен.

Повикувајќи се на Кремљ, Ифакс објави дека двоецот прифатил заедничка декларација за стратешка нуклеарна стабилност. Според ТАСС, во неа се наведува дека никогаш не треба да се започнува нуклеарна војна.

Тој исто така рече дека Москва и Вашингтон ќе започнат разговори за можни измени на неодамна продолжениот договор за контрола на оружјето за нов СТАРТ, додавајќи дека двете земји се одговорни за нуклеарната стратешка стабилност.

Контролата на оружјето е една од работите во кои, гледајќи наназад, бил можен напредок и покрај некои големи разлики. Двете земји во февруари го продолжија новиот договор СТАРТ на уште пет години.

Според договорот, на Соединетите држави и Русија им е дозволено да имаат по 1.550 стратешки нуклеарни боеви глави, 30 проценти помалку од плафонот поставен во 2002 година. Новиот СТАРТ го ограничува бројот на лансери и тешки бомбардери на 800.

Коментирајќи ги обвинувањата дека руската дипломатија е непредвидлива, Путин рече дека потезите на САД за излез од договорот за вооружување се непредвидливи.

Според Ројтерс, Путин не покажал подготвеност за компромис за други прашања, како што е растечкото воено присуство на Русија на источната граница на Украина и обвинувањата на САД дека неидентификувани Руси се одговорни за серија сајбер напади во САД, како и за загриженоста на Вашингтон за апсењето на опозицискиот политичар Алексеј Навални.

„Тој знаеше дека го крши законот што важеше во Русија“, рече Путин, осврнувајќи се на кршење на претходната условна затворска казна, според која лидерот на опозицијата требало редовно да се јавува кај затворските власти.

Алексеј Навални беше пренесен во кома во болница во Берлин во август, откако беше отруен во Русија. Тој се лекуваше во Германија скоро шест месеци, а во јануари, по враќањето во Русија, беше уапсен затоа што не се пријавил пред властите, што бил должен да го стори. Како резултат, неговата условна казна за измама во 2014 година е заменета во тешка затворска казна. Оттогаш тој е во затвор.

„Целосно свесен, непочитувајќи го законот, замина на лекување во странство“, додаде Путин. Тој направи што сакаше. Тој го стори тоа целосно свесно, па затоа беше уапсен “, рече тој.

„Се согласивме да започнеме консултации за компјутерска безбедност“, рече Путин.

Сепак, „најголемиот број на сајбер напади во светот се вршат од американскиот простор“, тврди тој, критикувајќи го недостатокот на соработка на Вашингтон по ова прашање.

Односите меѓу двете земји дополнително се влошија во март, кога Бајден го нарече Путин убиец, што ја натера Русија да го повлече својот амбасадор од Вашингтон на консултации. Потоа САД во април го повлекоа својот амбасадор во Москва.

Путин по самитот денес изјави дека е задоволен од објаснувањето на Бајден за неговата забелешка за убиец.

Во врска со билатералните односи, Путин рече дека е тешко да се каже дека односите со Соединетите држави ќе се подобрат, но дека тој гледа зрак на надеж во однос на меѓусебната доверба.

Путин рече дека никој не повикал никого да го посети, ниту Бајден, ниту тој.

“Немам илузии кога станува збор за Соединетите држави. Нема пријателство, тие ги бранат интересите на својата земја. Дијалогот беше прагматичен”, рече Путин.

Путин рече дека Москва ја разбира американската позиција во однос на „црвените линии“, но и обратно, и дека нема ништо значајно да се разговара за можното членство на Украина во НАТО.

Во исто време, Путин го обвини Киев за кршење на договорот за запирање на конфликтот меѓу силите на украинската влада и проруските сепаратисти во источна Украина.

„Загриженоста на американските сили за милитаризација на Арктикот е целосно неоснована“, рече Путин, нагласувајќи дека е убеден дека двете земји мора таму да соработуваат.

Русија само „ја санира уништената инфраструктура“ по распадот на Советскиот Сојуз, рече Путин, кој го стави Арктичкиот регион на врвот на стратешки приоритети и нареди големи инвестиции во воената инфраструктура и експлоатацијата на минерални суровини, што предизвика тензии со другите земји во регионот .

Тој тврди дека Русија има намера „целосно да ги почитува меѓународните правни стандарди“ на Арктикот, што ги направиле климатските промени подостапни и ги отвори водните патишта, а амбициите за природните ресурси на регионот меѓу САД и Русија, како и Кина, се зголемиле.

Москва го засили своето воено присуство со отворање и модернизирање на неколку напуштени бази од времето на Советскиот Сојуз и таму го распореди својот антиракетен систем С-400.