Шок во Каталонија: Новиот договор на Меси под знак прашалник


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Откако своите договори со Барселона ги продолжија Хавиер Маскерано, Нејмар и Серхио Бускетс, челниците на каталонскиот клуб почнаа да работат на новиот договор на Лео Меси.

Меѓутоа, на самиот почеток раководството на Барселона наиде на неочекувани проблеми. Имено, Аргентинецот моментално заработува 500.000 фунти неделно и Барселона не може да си дозволи ново зголемување на неговата плата поради можното кршење на финансискиот фер-плеј.

Поради тоа медиумите пишуваат дека новиот договор на Меси е под знак прашалник, па по тој повод проговори и претседарелот на Барселона.

„Не можеме по секоја цена да ги обновуваме договорите на нашите играчи. Мораме некако да ги подобриме нивните финансиски услови, но од друга страна мораме да размислуваме на финансиската одржливост на клубот“.

„За жал не посдуваме неограничени ресурси и доколку не размуслуваме правилно за висината на платите на нашите играчи целиот клуб ќе има последици и ќе западнеме во финансиски проблеми“, изјави претседателот на Барса, Бартомеу.