Славни

Шампионската титула која ја освоија Лејкерс ЛеБрон му ја посвети на Коби

Најдобриот кошаркар во годинешното големо НБА финале Леброн Џејмс 17 титула на ЛА Лејкерс му ја посвети на легендарниот Коби Брајант.

Во годинешното финале Лејкесри со 4-2 во победи го поразија Мајами и ја обезбедија17 титула во историјата на клубот со што се израмнија по бројот на освоени титули во најтрофејниот клуб во НБА Бостон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

За жолтите од Лос Анџелес овој шампионски пехар има огромно значење поради фактот што е освоен во годината во која загина легендарниот предводник на Лејкерси Коби Брајант.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

Леброн Џејмс по големото финале го подигна и трофејот за најкорисен кошаркар на финалната серија (МВП) . Тој 17 титула му ја посвети на својот покоен идол и пријател големиот Коби.

Леброн на Инстаграм напиша:

„Се надевам дека си горд, Брате мој, те сакам и ми недостасуваш“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

Коби Брајант инаку со Лејкерси освои пет шампионски прстени во најсилната светска кошаркарска лига.

To Top