Семеен Ферари од 400.000 евра (снимка)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Автомобилскиот свет ја дочека ремиерата на првото подигнато Ферари со два реда седишта и два пара врати.

Откако речиси сите се наредија во понудата на супер престижни теренци, Ферари пристигна и покажа што може да понуди. Очекувано, Ferrari не загризал премногу во SUV-манијата, туку го замислил својот подигнат модел како тркачки GT, го растегнал за дополнителен пар врати и потоа го подигнал.

Некои ќе речат дека ова е еволуција на дизајнот .А дизајнот не смее ништо да го нарушува, па и овде вратата се отвора спротивно, задната под агол од 79 степени.

Она што е пријатно е бескомпромисното возење. Некои ги најавија 6-те цилиндри од 296 GTB, а конечно под хаубата пристигна и сега легендарниот атмосферски V12 мотор.

Произведува 725 КС и 716 Nm, што благодарение на погонот на сите тркала значи дека 100 km/h стигнува за 3,3 секунди, 200 km/h стигнува за 10,6 секунди, а не запира до 312 km/h – да , никој не е подобар во овој сегмент. Да напоменеме и дека моторот ротира до 8.250 вртежи во минута, а одличните возни карактеристики се обезбедени со одличната распределба на масата (49:51).

Да, ова не е прво Ферари со погон на сите тркала, но е прво со контрола на спуштање по нагорнина и прво со активен систем против превртување. Времето кај Фиорано не се споменува, но се нагласува дека подот може да се подигне до 183 mm од подлогата, а суспензијата ја носи FAST (Ferrari Active Suspension Technology).

Ова Ферари има втор ред седишта. Има и багажник од 473 литри, што го прави најпрактичното Ферари во 75-годишната историја на марката. И уште нешто, за разлика од конкуренцијата, Ferrari не ја ископира внатрешноста од другите модели во гамата, туку дизајнира сосема нов стил.

Нема централен екран, но затоа возачот и патникот имаат свој. И нема недостаток на простор, бидејќи овој автомобил е во должина нешто помалку од пет метри, а широк е над два метри (4.973/2.028/1.589 mm).

Да кажеме и дека цената не е објавена, но некои италијански медиуми го споменуваат стартот од 400.000 евра. Во Ферари, на прашањето за цената, само велат „на крајот на краиштата, тоа е V12 Ferrari“.