Русите фаќаат чекор: Гигантот „Yandex“ го промовираше својот прв смартфон


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Рускиот технолошки и интернет гигант „Яндекс“ (Yandex/Јандекс) чија дејност се движи во областа на интернет услугите и технолошките производи, вчера го претстави својот прв авторски смартфон со цел на домашниот пазар во Русија да го држи развојниот чекор и понуда со гиганти како Google, Apple и Samsung.

Нивниот нов паметен телефон под ознаката Yandex.Phone ќе биде пуштен во продажба во четврток во Русија, а ќе биде достапен и во интернетската приодажба. Ќе чини 17.990 рубљи, или 269 американски долари, а како оперативен систем ќе користи Android разработен од Googlе разработен. Го проектираше руската компанија, а произведен е во Кина.

Уредот ги има инсталирано апликациите на Яндекс за плаќање, музика, порачка на билети, такси возила и храма, како „секретрката“ Алисиам слична на Алекс на Amazon.

Уредот со дијагонала од речиси 14,5 сантиметри добил осум-јадерн процесор Snapdragon 630. Смртфонот е опремен со два главни камери, едната со резолуција од 16 мегапиксели, а другата со резолуција од 5 мегапискели, и со една фронтална со резолуција од 5 мегапискели. Уредот, исто така, има сензор за отпечаток на прстите, како и слотови за две сим-картички. Моќноста на батеријата е 3050 mAh, што овоможува да работи 24 дена во режим на основна поставеност, до 10 часа работа на интернети преку Wi-Fi и до 90 часа слушање музика, пренесува агенцијата ТАСС.

Телефонот претставува нова голема фаза во развојот на Яндекс, кој со него сака да им конкурира на гигантите како Apple, Samsung и Huawei. Яндекс велзе во употреба во деведесеттите години од минатиот век, како пребарувач сличен на Google, a во меѓувреме се прошири на сите делови од рускиот интернет преку апликациите коишто Русите ги користат секојдневно.