Спорт

Реал и Барселона во битка за потписот на Обамејанг

Ѕвездата на Арсенал Пјер-Емерик Обамејанг се двоуми околу потпишувањето на новиот договор и моментално ги „замрзна“ преговорите со клубот.

Договорот на Обамејанг важи до летото 2021 година, а иако челниците на лондонскиот клуб имаат намера да му понудат нов подобар договор него не му се брза.

Медиумите во Англија пишуваат дека Габонецот ги одложува разговорите за продолжување на соработката бидејќи за него интерес покажуваат Реал Мадрид и Барселона.

Англиските медиуми пишуваат дека напаѓачот ги „замрзнал“ преговорите со клубот, особено после лошата сезона на „топџиите“.

Африканецот на лето најверојатно ќе ја промени средината бидејќи сака нов предизвик во кариерата, а за неговиот потпис ќе се борат Реал Мадрид и Барселона.

To Top