Пред фактите молчат и боговите: Зидан трет најуспешен тренер во историјата на Реал!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Зинедин Зидан синоќа го освои седмиот трофеј со Реал Мадрид и тоа за само година и половина, колку што е на клупата на „кралевите“.

Зидан претходно немаше искуство со професионален тим, ги водеше младинците на Реал Мадрид, а претходно беше помошник на Карло Анчелоти.

На 4-ти јануари 2016 година седна на клупата на „кралевите“ и испиша историја. За само 19 месеци Французинот успеа да се искачи на третото место меѓу најуспешните тренери во историјата на клубот од „Сантиаго Бернабеу“.

Интересно е дека Зидан со Реал Мадрид досега доживеа само седум порази, а освои исто толку титули. Два во Лигата на шампионите, два трофеи во Суперкупот на Европа, една титула во Ла Лига, трофеј од Светското клупско првенство и Суперкупот на Шпанија.

Зидан синоќа се израмни со Висенте дел Боске на третото место на вечната листа. Повеќе трофеи на чело на Реал Мадрид освоиле само Луис Моловни (8) и легендарниот Мигел Муњос (14).