Разрешен обвинителот Марко Зврлевски


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Пратениците во Собранието со 64 гласови ЗА, ниту еден против и воздржан попладнево изгласаа разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски.

На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тие со денови го одолговлекуваа гласањето, со долги дебати, реплики и контрареплики.

Пратенците од СДСМ го поздравија разрешувањето на Зврлевски со овации, по што заврши седницата.

Расправата за разрешување на Зврлевски траеше 20 дена.