Со новиот X6 Nokia ќе го освојува азискиот пазар


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Во обидот повторно да се врати во врвот на индустријата фокусирана на производство на мобилна телефонија, Nokia го лансира новиот X6 со кој првично ќе посвети на освојување на азискиот континент и кинескиот пазар.

Фотографија од новиот смартфон на Nokia се појави на социјалните мрежи и ни откри што можеме да очекуваме од неговото официјално претставување кое е закажано за денес, понеделник.

Се работи за телефон со елегантен дизајн кој има екран со популарниот notch, тенки рабови и испакнатина која личи на брада на долниот дел од телефонот, додека логото на Nokia се наоѓа во долниот десен агол.

 

Смартфонот доби екран од 5,8 инчи со формат 19:9 и резолуција од 2.280 х 1.080 пиксели. Основната верзија има MediaTek Helio P60 процесор, додека напредната верзија доби Qualcomm Snapdragon 636 процесор. И двете верзии ги напојува батерија од 3.300 mAh, а во понудата ќе се најдат и верзии со 4 и 6 GB RAM, односно 64 GB и 128 GB внатрешна меморија.

 

Сензорот за отпечатоци е поставен на задната страна, каде има и две вертикално поставени задни камери. Уредот има USB Type-C порт, тука е и 35-милиметарскиот отвор за слушалки, а телефонот користи Android 8.1 оперативен систем.

 

Основниот модел ќе чини 253 долари, додека напредниот ќе биде нешто поскап и ќе чини 283 долари.