Славни

Нови факти за смртта на Сала: Фудбалерот бил затруен пред да се сруши авионот

Истрагата за авионската несреќа во која загина надежниот млад фудбалер Емилијано Сала дојде до нови детали и информации за смртта на фудбалската ѕвезда во подем.

Аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала кој почина во авионската несреќа на 21-ви јануари на летот од Нант кон Кардиф бил затруен со голема доза на јаглен моноксид, покажал токсичнот наод.

Сала настрада откако авионот се сруши во каналот Ла Манш, а неговото тело беше пронајдено неколку дена подоцна. Со Сала леташе и пилотот Дејвид Иботсон чие тело и денес не е пронајдено.

Според извештаите на агенцијата за истраги на авионски несреќи во крвта на Сала е пронајдено смртоносно количство на јаглен моноксид. Претпоставка на истражителите е дека и пилотот бил исто така отруен со овој гас.

После оваа информација се пишува и дека пилотот и Сала се онесветсиле од големата количина на гас пред авионот да падне во водата.

Ќе потсетиме, таткото на Сала почина само неколку месеци откако го погреба својот син.

Advertisements
To Top