Ноле остана без олимписки медал во Токио – фрлаше и кршеше рекети на терен


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Најдобриот тенисер во светот денес беше поразен во натпреварот за бронза од Шпанецот Пабло Карено-Буста со 2:1 во сетови (6:4, 6:7 и 6:3). Можеше да се забележи во мечот дека Ѓоковиќ се уште е под шокот од вчераниот пораз од Александар Зверев во полуфиналето. Освен тоа изгуби и во полуфиналето на мешани двојки.

Првиот сет го обележи многу мал процент на успешност на првиот сет кај Ѓоковиќ (47%), а Новак пропушти дури пет брејк топки во тој дел од мечот. Затоа шпанскиот тенисер направи еден, но вреден да стигне до добивање на сервисот.

Вториот сет донесе сигурна игра и од двата тенисери. Цврсто ги држеа своите сервиси и немаше шанса за брејк. Победникот беше решен во тај-брејк. Таму Карено Буста почна лошо. Имаше Ѓоковиќ предност од 4:1 и изгледаше дека лесно ќе дојде до освојување на тај-брејот. Меѓутоа Карено-Буста одигра фантастична завршница и го сврти тај-брејкот во своја полза, дојде и до меч топка. Сепак, не ја искористи, Ѓоковиќ успеа да дојде до освојување на сетот и изедначување на 1:1.

Уште на стартот на третиот сет Ѓоковиќ пропушти шанса за брејк, па во нервоза го фрли рекетот на трибините, а потоа и вториот го скрши. Карено Буста му го одзема сервисот и дојде до предност која не испушти до крајот, го доби сетот со 6:3 и ја освои бронзата.