81 нов случај на Ковид-19 во последните 24 часа


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи на Ковид-19.

Од заразесните најмногу се од Скопје – 27 и Тетово – 25, потоа во Куманово – 9, Гостивар – 7, Кавадарци, Кичево, Дебар и Пехчево – по 2, Битола, Струмица, Струга, Берово и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје – 3, Куманово – 2, Гостивар и Прилеп – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.380 бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525.

Вчера беа регистрирани 74 нови случаи, најмногу во Скопје и во Тетово