Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Малдиќ – следува жестока казна од УЕФА


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Фановите на Зенит синоќа на натпреварот против Вардар, со транспаренти му дадоа поддршка на воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна.

УЕФА најави дека еден натпревар пред празни трибини ќе играат сите клубови чии навивачи ќе го слават Ратко Младиќ.

Покрај очекуваната поддршка од навивачите на Црвена звезда и Партизан и навивачите на Зенит истакнаа транспарент на кој пишуваше: „Ратко Младиќ, српски херој“.

Со овој транспарент тие сами си ги затворија портите на стадионот за наредниот меч на Зените во Лига Европа.

За разлика од фановите на Зенит, навивачите на Црвена ѕвезда и Партизан му упатија поддршка на злосторникот без да го споменат неговото име.