Живот

Научниците од Холандија тврдат дека создале антитело на коронавирусот

Група холандски научници се убедени дека создале антитело кое ќе може да се користи во откривање и спречување на ширењето на коронавирусот, пренесува ВВС.

Научниците се со седиште во Холандија, во медицинскиот центар „Еразмо“ во Ротердам и универзитетот во Утрехт. Нивното откритие допрва треба да помине низ ригорозно тестирање, што може да трае со месеци.

Холандија објави дека бројот на заболени со коронавирус пораснал во последните 24 часа. Од 155 , се искачил на 959 .

Во светот има повеќе од 140.000 заразени , а починале 5547 луѓе.

To Top