„Најконтроверзниот филм на сите времиња“ победник на Канскиот филмски фестивал за 2021 година


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Режисерката Жулија Дукорно ја освои Златната палма за најдобар филм на Канскиот филмски фестивал 2021 година.

Филмските експерти сметаат дека нејзиниот филм „Титан“ е најконтроверзниот филм на сите времиња прикажан на легендарниот филмски фестивал.

Победничкиот филм „Титан“ е необичен и полн со секс и насилство. Дукорно е само втора жена што ја освои Златната палма и прва жена што победи самостојно на фестивалот во Кан.

Филмот, кој е втор во кариерата на францускиот режисер, зборува за млада жена која преживеала сообраќајна несреќа како дете, а подоцна во животот станува убиец и негува необична сексуална врска со автомобилите.

На почетокот на церемонијата во саботата вечерта, претседателот на жирито, американскиот режисер Спајк Ли, направи гаф, и веднаш го објави името на победничкиот филм.