Најави крај: Жешката Цибулкова ненадејно ја прекинува тенисерската кариера


Ep.1 Urban Explorer: Каде да пиете најдобро кафе во Скопје!? ↓↓↓


Познатата словачка тенисерка и жешка, атрактивна убавица Доминика Цибулкова, вчера ненадејно најави крај на нејзината тенисерска кариера. 30 годишната тенисерка ја објави веста на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dominika Cibulkova (@domicibulkova) on

„Денеска, со измешани чувства, имам посебна вест да споделам со вас. Како што знаете, не сум одиграла ниту еден турнир во последните неколку месеци. Започна со повреда на Ахиловата тетивата, што е еден од најтешките периоди во мојот живот – да одлучам што да правам. По долго размислување, разговори и поддршка од семејството и пријателите, решив повеќе да не се вратам на тенискиот терен како натпреварувач “, напиша Цибулкова, која беше четврта на светската листа на тенисерки пред две години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dominika Cibulkova (@domicibulkova) on

Една од најжешките тенисерки во кариерата има одиграно 21 финале и освои осум титули. Пред пет години, таа стана првата тенисерка од Словачка која стигна до финалето на Австралија Опен, каде беше поразена од кинеската На Ли. Таа играше полуфинале во Ролан Гарос и беше запрена четири пати во четвртфиналето на Вимблдон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dominika Cibulkova (@domicibulkova) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dominika Cibulkova (@domicibulkova) on