Maybach V12 во најава

Автомобилскиот гигант Mercedes го најави веројатно својот последен модел на автомобил напојуван со мотор V12.

Откако Mercedes ја прекина испораката на моторот V12 на сегашното издание на Maybach, сега објавената фотографија јасно открива дека V12 се враќа. Не дека твин-турбо V8 е лош, но V12 е сепак првиот и единствениот избор на најлуксузните крузери.

Сè уште не е познато каква етикета ќе носи оваа верзија, а се претпоставува дека сега би можела да носи и S680. Со повеќе од 600 КС и погон 4Matic, тоа ќе биде една од најпрестижните лимузини во S-класа што светот ги видел досега. Значи, може да се очекува значително повисока цена од S-Class, веројатно на ниво од 200.000 евра.