„Луна зовёт“: До 2030 година Русија планира да гази на Месечината


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Безекипажното руско вселенско летало „Федерација“ до 2026 година би можело да направи прва обиколка на Месечината, пренесуваат од руската вселенска агенција „Роскосмос“.

„Само пет години подоцна, на почетокот на 2030-тата, леталото би можела на површината на овој Земјен сателит да пренесе и руски космонаути“ – се наведува во видео пораката која „Роскосмос“ ја објави во петокот.

Првите пробни летови на бродот околу Земјината орбита би требало да почнат во 2023 година.