Тужба за Шакира за затајување данок од 14,5 милиони евра


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Против светски популарната латино дива Шакира наскоро ќе биде инициран судски процес заради даночно затајување од 14,5 милиони евра.

Ова го објави шпанското издание „Ел Паис“. Според информациите, ова се однесува на неплатен данок на доход и данок на имот во периодот од 2012 до 2014 година.

Од 2011 година, пејачката живее во Барселона со Пике, со кого има два сина. Според шпанскиот закон, ако некое лице живее на територијата на земјата повеќе од половина година, тој автоматски е должен да плати данок на доход, вклучително и пари потрошени во странство.

Истрагата не ја исклучува верзијата дека Шакира покажала дека живеела на Бахамите за да избегне данок.