Леброн Џејмс го промовира новиот Hummer на електричен погон (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Иако во приватниот живот вози Porsche и е мераклија на тој автомобилски бренд, славниот НБА кошаркар Леброн Џејмс активно ја промовира американската автомобилска индустрија.

Поточно, тој е амбасадор на General Motors, односно на новиот Hummer на електричен погон кој штотуку излегува на пазарот. Една од најинтересните електрични новини ја задржува препознатливоста на неговиот претходник, но со потполно нова приказна под хаубата. Има напреден електричен погон со три електромотори со максимални 1000 КС и 15600 Nm, што му овозможува да достигне 96 км / ч за помалку од 3 секунди, и покрај огромната маса.

Со т.н. Серумска батерија Ултима достигнува до 563 километри, а полнењето е брзо благодарение на компатибилноста со полначи до 350 kW. Во превод, 10 минути на полнач значи околу 160 километри опсег.

Зборуваме за врвни перформанси што ќе бидат понудени како „Edition 1“, по цена од 112.595 американски долари.