Крај на драмата: Ѓоковиќ одбиен за австралиска виза – тенисерот мора да ја напушти Австралија

Драмата и тензијата околу настапот на тенискиот ас Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен заради неговиот статус на невакциниран против ковид-19 се завршени. Беше донесена конечната одлука – Новак Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија и нема да може да игра на турнирот.

И покрај медицинското ослободување и сите документи доставени до властите во Австралија, тие пресудиле и му забраниле влез во земјата. Тоа значи дека Србинот нема да ја брани титулата на првиот Грен слем сезонава.

„На Новак му беше укината визата. Му беше кажано да ја напушти земјата во текот на денот. Неговите адвокати се во процес на поднесување жалба. Тој не покажа царински доволно докази за медицинско ослободување”, изјави Пол Сакал, новинар на австралискиот портал „Возраст“.

По се што се случуваше во текот на денот, јасно е дека целата ситуација има повеќе врска со политичките игри во Австралија отколку со самиот Новак, што можеше да се види и од изјавите на тамошните политичари кои постојано пристигнуваа.

За целиот овој случај коментар имаше и премиерот на Австралија, Скот Морисон.

-Визата на Ѓоковиќ е откажана. Правилата се правила, особено кога се во прашање нашите граници. Никој не е над овие правила. Нашите силни гранични политики беа од клучно значење за Австралија да има една од најниските стапки на смртност во светот од KOВИД, ние продолжуваме да се бориме, -напиша Морисон.

Јасно е дека српскиот играч ќе мора да го почека Ролан Гарос за да стигне до 21-та Грен слем титула и да ги претекне Роџер Федерер и Рафаел Надал.