Конте купува Хрват и Аргентинец во јануари!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Челзи игра фантастично оваа сезона и до самиот крај ќе се бори за титулата во Премиер лигата, а менаџерот Антонио Конте веќе прави список на зимски засилувања.

Цеск Фабрегас не е во плановите на италијанскиот страгег, па веќе бара негова замена, а медиумите открија дека Конте сака да донесе двајцата фудбалери на „Стенфорд Бриџ“ во јануари.

Првиот е хрватскиот репрезентативец Марсело Брозовиќ кој беше мета на „сините“ уште во летниот преоден рок. Хрватот имаше тежок период во Интер од почетокот на сезоната, па се очекува „нероаѕурите“ да го продадат доколку пристигне добра понуда.

Другата желба е Хавиер Пасторе од ПСЖ. Аргентинскиот плејмејкер е желба на Конте уште од времето кога работеше во Јувентус, и смета дека ќе му донесе додатна креативност во средниот ред.

Челзи изгледа застрашувачки оваа сезона, а со овие две засилувања сигурно ќе биде главен кандидат за титулата во Премиер лигата.