Каратистката Јованоска деветта од десет натпреварувачки на натпреварите во кати на Олимпијадата во Токио


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Македонската каратистка Пуликсенија Јовановска го освои 9 место во натпреварите во кати на Олимписките игри во Токио од вкупно 10 натпреварувачки.

На овој собир на најдобрите спортисти во светот на каратето за прв пат е во олимписката програма, а Јовановска испиша историја со својот настап, како прва каратистка од Македонија што нè претставува во овој спорт.

Јовановска во двете кати во својата квалификациска група А освои 23,8 и 24 поени, што не беше доволно да биде помеѓу најдобрите три и да се квалификува во финалето. Да потсетиме прилепчанката настапи во Токио со вајлд-карта.

Таа по борбата им се заблагодари на сите кои беа дел од нејзиниот пат до Олимпијадата и ја поддржувале во тоа.