Спорт

Карабатиќ МВП – ова е идеалниот тим на Мундијалот!

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ е МВП на штотуку завршеното Светско првенство во Фрнација, објави ИХФ.

Светската ракометна федерација го обајави и идеалниот тим на првенството во кој се најдоа тројца играчи на вицешампионот Норвашка, двајца на светскиот првак Франција и по еден играч на Хрватска и Шведска.

Идеалниот тим на СП 2017:
Голман: Венсан Жерар (Франција)
Лево крило: Џери Толбринг (Шведска)
Лев бек: Сандер Сагосен (Норвешка)
Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)
Десен бек: Недим Ремили (Франција)
Десно крило: Кристијан Бјорнсен (Норвешка)
Пивот: Бјарте Мирхол (Норвешка).

Advertisements
To Top