Ја напуштаат Меѓународната: Русите до 2025 година планираат да изградат сопствена вселенска станица

Руската вселенска агенција соопштила дека сака да формира своја вселенска станица до 2025 година затоа што Москва сака да се повлече од Меѓународната вселенска станица (МВС).

Шефот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, објави дека започнала изградбата на првиот модул на новата станица, откако официјални лица предупредиле дека Русија размислува да го напушти МВС, една од ретките области на соработка меѓу Москва и западните земји. Објавувањето доаѓа во време на тензии во врска со обвинувањата за шпионажа, групирање на се поголем број руски и западни трупи на границите на Украина, нови санкции на Вашингтон кон Москва и влошената здравствена состојба на Алексеј Навални, главен критичар на претседателот Владимир Путин

„Се работи на првиот модул на новата руска орбитална станица“, рече Рогозин. Тој рече дека руската корпорација Energia планира да го направи модулот подготвен за лансирање во 2025 година.

Лансирана во 1998 година, ISS е еден од најамбициозните проекти за човечка соработка во историјата. Во него се вклучени Русија, САД, Канада, Јапонија и Европската вселенска агенција.

Рускиот вицепремиер Јуриј Борисов неодамна изјавил дека Москва размислува да го напушти ИСС од 2025 година поради застареноста на станицата. Роскосмос вчера објави дека одлуката за напуштање на станицата сè уште не е донесена.

„Откако ќе донесеме одлука, ќе започнеме преговори со нашите партнери за формите и условите за соработка по 2024 година“, соопшти руската агенција.

Минатата година Русите го загубија монополот за испраќање астронаути на ИСС од космодромот во Бајконур, Казахстан, по првата успешна мисија на американската компанија Спејс Х.

И покрај славната историја на истражувањата на вселената, Русија овој месец ја одбележа 60-годишнината од првиот лет на вселената на Јуриј Гагарин. Вселенската програма на таа земја се соочувала со тешкотии во последните неколку години. Рогозин објави голем број амбициозни планови, но неговата агенција се бори да се справи со растечките намалувања на буџетот, а аналитичарите велат дека Путин е повеќе заинтересиран за воена технологија отколку за истражување на вселената.