Huawei Mate 10 Prо – олицетворение на моќна смартфон камера


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Со новиот Mate 10 Pro, Huawei се обиде да остане помеѓу тесната линија на тоа што е добра вредност за парите и да понуди врвно искуство.

ДИЗАЈН

Предниот дел на уредот е практично целиот екран со тенки рамки на двете страни, со што конкурира на Самсунг, но е без закривен екран.

6-инчниот Full HD + OLED екран со издолжен сооднос 18:9 изгледа одлично. Има црна боја, богата боја и широк агол на гледање.

Закривениот стаклен дел позади и металната лента околу страните дава неверојатно чуство на цврстина и ергономност во раката како за голем смартфон.

Mate 10 Pro е навистина привлечен поради уникатните бои.

Со дебелина од 7.9mm, Mate 10 Pro се изедначува со Pixel 2 XL на Google и е 0.2mm потенок од Samsung Galaxy S8 +. Трите смартфони се слични и во тежина, Mate 10 Pro тежи 178g, Pixel 2 XL 175g и Galaxy S8+ 173g.

Mate 10 Pro исто така е водоотпорен според IP67 стандардите, што значи може да издржи до 1 метар во вода до 30 минути – што е доволно за да преживее пловење во бањата или во некој длабок сад со вода.

СПЕЦИФИКАЦИИ

Екран: 6инчи FHD + OLED (402ppi)
Процесор: octa-core Huawei Kirin 970
RAM: 6GB RAM меморија
Меморија: 128GB
Оперативен систем: EMUI 8.0 базиран на Android 8.0 Oreo
Камера: двојна задна камера со 12MP, OIS(Optical image stabilization), 20MP монохроматски, 8MP предна камера
Поврзување: LTE, Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.2 и GPS
Димензии: 154,2 x 74,5 x 7,9 mm
Тежина: 178g

ПЕРФОРМАНСИ

Моќниот Mate 10 Pro има нов AI(artificial intelligence)-Кирин 970 процесор. Секој аспект на овој телефон има помош од вештачката интелигенција, од начинот на кој апликациите се отворени за начинот на кој камерата ги надминува режимите во зависност од тоа на што сликате.

Кирин 970 е осум-јадрен процесор со 12-јадрен графички процесор.

Нема сомнение дека ова ќе биде моќен чип, но мислам дека Huawei се бори преку AI да прескокне тоа да има надворешна личност или визуелен клуч на она што го прави, односно во основа само го менува начинот на кој некои работи функционираат.

На пример камерата може да ја прочита околината пред да фотографирате и да менувате режими. Ако сакате да сликате цвет или растение, ќе ја препознае разликата и ќе ги префрли правите сетинзи.

Kirin 970 е со 6GB РАМ и меморија од 128GB, но без слот за микроSD. Huawei Mate 10 Pro е еден од првите телефони што е овозможено од Cat 18, што значи дека ќе работат на мрежи од 1,2Gbps кога тие ќе почнат да пристигнуваат.

Со досегашното користење на телефонот кој иако сеуште не работи со комплетен и финален софтвер, ми се чини дека сè оди “smooth” досега.

БАТЕРИЈА

Голема 4000mAh батерија
Трае долго време и се полни брзо

Батерија со 4.000mAh внатре во Mate 10 Pro, има поголем капацитет од било кој од нејзините главни конкуренти и е водечка во класата.

Екранот е одличен. Дури и со повремени игри, гледање филмови, и користење на GPS, телефонот трае еден ден без проблем.

Во меѓувреме, ако сте лесен до умерен корисник, повеќе фокусиран на повремени електронски пораки и вести, има добри шанси дека ќе можете да го користите Mate 10 Pro преку два дена – и тоа без да ги истражувате режимите за заштеда на енергија кои Huawei ги направи достапни.

Ова е нечуено во актуелната водечка елита на смартфони, со тоа што iPhone 8 Plus, Note 8 и Google Pixel 2 XL не можат да издржат целосен ден, со што батеријата е една од најголемите предности на Mate 10 Pro.

Во нашиот тест на батеријата, кој вклучува континуирана ХД видео репродукција со целосна осветленост и поврзан на WiFi, Huawei Mate 10 Pro изгуби само 9% од батеријата по 90 минути, рангирајќи го над било кој друг предводник на паметен телефон кој моментално е достапен.

Оваа издржливост на батеријата е исто така поврзана со способноста за брзо полнење, благодарение на технологијата Super Charge technology на Huawei. За половина час можете да го наполните над 50%.

КАМЕРА

Предната камера е со 8MP, која има фиксен фокус и со отвор f / 2.0 и е помалку чувствителна на светлина од својот претходник. Видеата може да се снимаат во Full HD и стерео звук. Постои, исто така, електронска стабилизација на сликата. Дури и при слаба осветленост, камерата се покажува изненадувачки осетлива на светлина, па дури и ако тоа е малку на сметка на деталите, понудените перформанси се уште повеќе од доволни за социјалните мрежи и слично. На дневна светлина, оптиката дава добри резултати. Покрај тоа, постои режим за убавина од десет чекори.

Двојната камера на задната страна нуди сензор со 12 MP и RGB сензор, како и монохроматски сензор од 20 MP. Камерата е развиена во соработка со Leica и нуди повеќе осетливи светлосни леќи Summilux (H 1: 1.6 / 27 ASPH), кои имаат отвор на f / 1.6. Сепак, оптичката стабилизација на сликата е ограничена само на RGB сензорот. Втората монохроматична оптика треба да обезбеди подетални слики при слаба осветленост со комбинирање на информациите од вториот сензор со оној од првиот. Можете исто така да направите чисто црно-бели слики, кои се компилација на висок контраст и динамичност.

Исто така импресионира тоа што Mate 10 Pro е првиот Huawei паметен телефон кој лансираше чип со вештачката интелигенција, наречена “Neural network processing unit” (NPU).). Камерата на телефонот го користи овој уникатен ресурс преку препознавање на објекти со подесување на параметрите за експозиција кои идентификуваат одредени работи. Постојат вкупно 13 работи кои може да ги идентификува, вклучувајќи лица, цвеќиња, растенија, храна, кучиња и мачки, а Huawei вели дека ќе додаде повеќе ако е потребно во идните надградби.

Квалитетот на сликата е навистина добар и не покажува никакви слабости за време на дневната светлина. Деталите и сенките се репродуцираат одлично. Иако двојниот хибриден зум е дигитален, резултатите се многу добри.

СОФТВЕР

Huawei Mate 10 Pro го користи сегашниот Google Android 8.0 Oreo како оперативен систем, кој е преклопен со сопствениот EMUI 8.0 кориснички интерфејс. Трошењето на енергија исто така е оптимизирано, а повеќе процеси во позадина се надгледуваат и можат да бидат изгасени доколку е потребно. Сепак, сé уште има простор за подобрување на оваа функција, бидејќи понекогаш апликациите кои користат дополнителна моќ можат да бидат изгасени без известување.

Новиот чип Kirin 970, исто така, влијае на секојдневната употреба на паметниот телефон. На пример, тоа овозможува брзо креирање на слики во галерија и поддржува апликации како што е Bind Translator за време на преводот. Чипот во моментов не е комплетно отворен за корисникот, но ја врши својата работа дискретно во позадина со препознавање на многу користени апликации и нивно забрзување преку приоритизација.

ЦЕНА И ДОСТАПНОСТ

Huawei Mate 10 Pro и Huawei Mate 10 Light во Македонија ќе бидат достапни од 25-ти ноември и ќе се нудат од двата оператори.

Цената на Huawei Mate 10 Pro ќе чини 799 евра.

Извор: Денар