Хокеарскиот тим АК Барс ги отпушти навивачките поради љубомора од сопругите на хокеарите


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Рускиот хокеарски клуб АК Барс предизвика лавина реакции во јавноста со одлуката да го отпушти својот фан клуб „Барс Ангели“.

Како причина за одлуката, тие објасниле дека нивната цел е атмосферата на натпреварите да биде попријателска за семејствата.

Поранешната претседателка на „Барс Енџелс“, Ригина Бариева, која заминала пред клубот да ги отпушти навивачките, тврди дека претставниците на тимот биле загрижени бидејќи сопругите на играчите биле љубоморни и вознемирени поради присуството на навивачките на натпреварите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @barsangels_kazan

„Аргументите беа дека наводно жените не реагираат многу добро на убавите девојки. Затоа, клубот одлучи целосно да ги отпушти навивачките “, рече Бариева.

Бар Ангели на Инстаграм побарале од следбениците да потпишат петиција што може да им помогне да се вратат на навивањето.

„Не сакаме да го напуштиме матичниот клуб! Сакаме хокеј и АК барови! Ајде да ја поправиме моменталната ситуација заедно”, напишале тие.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @barsangels_kazan

Портпаролката на АК Барс за рускиот канал Матч ТВ изјавила дека одлуката за разрешување на навивачките не е од економски причини.

Таа додаде дека навивачките немале лидерка по заминувањето на претседателката, и нагласи дека овој потег, исто така, обезбедува повеќе простор за гледачите, пренесува Њујорк пост.