Есма на мапа со други значајни европски жени: Станица во метрото во Брисел го носи името на Реџепова

Инспириран од проектот Градот на жените на писателката Ребека Солнит и географот Џошуа Џели -Шапиро, европскиот тинк-тенк Пријатели на Европа ја редизајнираа мапата во Брисел за да го одбележат Денот на Европа.

„Мапата е прослава на нов вид на инклузивно лидерство и средство за зајакнување на демократијата и предизвик за нееднаквоста на можностите: ако го видите, можете да бидете“, рекоа Пријатели на Европа.

Идејата за „Главен град на Европа, жените на Европа“ е на доверителот на „Пријатели на Европа“ и на ирската новинарка Мери Фицџералд, која рече дека сака да раскаже нова приказна за Европа што ги надминува јазикот и националноста.

„Ја користиме метро-картата во Брисел како креативна рамка за да раскажеме поинаква приказна за континентот со жени во срцето“, рече таа. „Ние сакаме овој проект да одекне далеку, подалеку од таканаречениот „Бриселски меур“.

Пријателите на Европа рекоа дека идејата е да се прикажат „вистински лица и вистински приказни кои го истакнуваат исклучителното достигнување што европските жени – граѓани – придонеле во многу различни сфери“ и да направат „емотивна врска“ со луѓето.

69-те станици беа преименувани во чест на 69 жени од сферата на политиката, науката, економијата, уметноста и спортот.

Тука се вклучени Ермесинде, луксембуршката грофица од 13 век, која презеде политичка контрола откако нејзиниот сопруг почина; Валери Амос, првата црнкиња што служеше во кабинетот на Велика Британија; германската фоторепортерка Герда Таро, која загина на фронтот на граѓанската војна во Шпанија; италијанска сликарка Артемисија Гентилески; австриската авторка Берта фон Шутнер, првата жена добитник на Нобелова награда за мир; француската модна дизајнерка Коко Шанел; и истражувачката новинарка од Малта Дафне Каруана Галиција, која беше убиена во 2017 година.

Исто така се споменуваат и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (и поранешен комесар) Кристалина Георгиева и германската канцеларка во заминување Ангела Меркел. Во нејзина близина, една од главните метро станици е именувана по кралицата на ромската музика Есма Реџепова како единствена претставничка од Македонија. Од балканските маркантни жени, метро станица доби и хрватската писателка Ивана Брлиќ Мажураниќ.