Човекот е убеден дека вакцините предизвикуваат аутизам кај децата

WASHINGTON, UNITED STATES - FEBRUARY 15: Actor Robert De Niro (R) attends an event with the World Mercury Project at the National Press Club in Washington, USA on February 15, 2017. (Photo by Samuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images)

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Роберт де Ниро му се приклучи на претседателот на Управниот одбор на World Mercury Project, Роберт Ф. Кенеди Помладиот во расправата за вакцините, која се одржа во Вашингтон.

Актерот беше учесник на панел дискусијат, на која се зборуваше за тоа дека вакцините предизвикуваат аутизам и дека високата содржина на жива во нив им штети на децата.

И покрај големиот број студии, кои ја негираат врската меѓу имунизацијата и атузимот, Кенеди, кој ја доби поддршката од Де Ниро, изјави дека вакцините предизвикуваат „епидемија на аутизам“ и ги обвини новинарите и Владата дека ја кријат вистината за безбедноста на имунизацијата.

Де Ниро целосно се согласи со него. – Мило ми е што сум тука. Јас мислам дека она што Боби го раскажа е прекрасно. Ни самиот тоа подобро не би го кажал. Се согласувам со него сто отсто, рече тој.

Актерот минатата година даде одобрение на фестивалот Трибека, чиј основач е тој премиерно да се прикаже контроверзниот документарен филм за наводната поврзаност на вакцините со аутизмот, но подоцна се откажа од тоа поради острите критики на научната заедница. Режисер на филмот е дискредитираниот доктор, Ендрју Вејкфилд, кој никогаш не успеа да го докаже неговото тврдење.