„Човекот е полош од волкот“: Тетовци чуваат волци како миленичиња


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Семејството Исмаили од Тетово, во својата викендичка во подножјето на Шар Планина има несекојдневни миленичиња – волци. Иако се сметаат за крволочни, Алек, Лупо и Луна се разиграни и питоми и доста послушно ги слушаат наредбите на нивниот сопственик, Фадила, пренесува Факултети.мк.

Волците по природа избегнуваат било каков контакт со луѓето, а често се сметаат и за непријател на луѓето бидејќи во планинските подрачја ја убиваат стоката. Но, волците на семејството Исмаил се разликуваат од планинските – тие се пријателски настроени, а се случило да наидат на стадо овци кое никогаш не го нападнале.

Во близина на Тетово се наоѓа селото Лешок, а на периферијата на ова место, се наоѓа викендичката на Фадил. Фадил и неговото семејство се грижат за нивните миленичиња уште додека биле малечки. Со нив престојуваат во викендичката, а често ја делат и храната.

„Сето ова е во спортивност на реалноста на човекот во која се тврди дека волкот е лош. Уверен сум дека човек е полош од волкот. Овие волци не ми направија ништо, но луѓето ми имаат направено. Се плашиме од волчјите заби, а не од вооружените луѓе“, вели Исмаил и додава дека доколку на волците им подариш љубов, тие ќе ти вратат уште повеќе.

TETOVO, Makedonija – 19. februar 2017. Porodica Ismaili iz Tetova, grada na sjeverozapadu Makedonije, u svojoj vikendici u podnožju Šar planine drži nesvakidašnje kućne ljubimce – vukove. Iako se smatraju krvoločnim i opasnim životinjama, razigrani i pitomi Alek, Lupo i Luna, o kojima već dvije godine brine ova porodica, ne predstavljaju nikakvu opasnost i veoma poslušno slušaju naredbe svog gazde Fadila ( Besar Ademi – Anadolu Agency )

Цела статија може да се прочита тука.