Четворица астронаути во петок ќе стигнат на Меѓународната вселенска станица со SpaceX

ЅpaceX утре ќе однесе четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица. Ова ќе биде втора мисија од ваков карактер, откако САД ги продолжија летовите кон МВС и прва во која учествува еден Европеец.

Лансирањето е закажано за 12:11 по средноевропско време од вселенскиот центар Кенеди на Флорида. Во вселенското летало „Crew Dragon“ ќе бидат американските астронаути Шејн Кимброу и Меган Мекартур, нивниот јапонски колега Акихико Хошиде и астронаутот на Европската вселенска агенција (ESA), Томас Пескет. Сите веќе биле во вселената. ЕСА ја именуваше мисијата Алфа според sвездениот систем Алфа Кентаури, најблизу до Сончевиот систем.

Спејс Икс, компанијата на Илон Маск, стана омилен превозник на НАСА, откако Боинг доцни со тестирање на својата вселенска капсула Старлајнер. Првиот лет со екипажот на Спејс Икс во мај 2020 година стави крај на деветгодишната зависност на САД од руски ракети за транспорт до МВС. Утре повторно ќе се користи истата ракета како и минатиот мај, а капсулата Crew Dragon ќе биде истата што се користела во пробните летови.

Зборувајќи пред новинарите пред мисијата, Пескет рече дека неговото учество ја потенцира посветеноста на Европа за вселенски летови.

„За нас како агенција многу значи затоа што сме дел од програмата ISS веќе 20 години и имаме намера да бидеме дел од она што ќе следува“, рече францускиот астронаут, осврнувајќи се на можниот лет кон Месечината. Пескет рече дека е возбуден што лета во футуристичкиот и целосно автономен екипаж, што е значително различно од рускиот „Сојуз“ со кој претходно летал.

“Колку е комплексно сè, фантастично! Знаете што се случува цело време. Алијансата е неверојатно сигурна, но имате цел број информации низ целата табла, дигитални покажувачи, аналогни покажувачи, треба да ги видите сите”.

За време на мисијата на ISS, екипажот ќе биде одговорен за бројни научни експерименти, а Пескет го посочува како најинтересно испитувањето на ефектот на бестежинска состојба врз мозокот.

За тоа, тие ќе користат минијатурни органоиди на мозокот одгледувани во лабораторија со употреба на техника на матични клетки. Научниците се надеваат дека истражувањето ќе им помогне да се подготват за подолго патување во вселената, што ќе ги изложи астронаутите со потешки услови и подолг престој и можеби ќе помогне во лекување на некои мозочни болести на Земјата.

„Навистина ми звучи како вистинска научна фантастика“, се пошегува Пескет. Лансирањето се совпаѓа со Денот на планетата Земја, така што екипажот исто така ќе придонесе за заштитата на животната средина со правење милиони фотографии од расцветани алги, кршење на мразот на Антарктикот и вештачко осветлување навечер.